top of page

Spotkanie z Władzami Uczelni - 14.12.20

Obecnie jednym z kluczowych aspektów sprawnego działania Uczelni jest dobry kontakt Studentów z Władzami tejże jednostki. W związku z tym 14 grudnia 2020 r. odbyło się spotkanie, na którym Nasi przedstawiciele mieli okazję zadać pytania istotne dla Społeczności Studentów. Z ramienia Władz Uczelni w spotkaniu udział wzięli Jego Magnificencja Rektor UEW Andrzej Kaleta, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Edmund Cibis, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju Bartłomiej Nita, Dziekan ds. studenckich Anna Cierniak-Emerych, Rzecznik Prasowa UEW Jolanta Nowacka Kanclerz UEW Magdalena Janowicz oraz Kwestor UEW Jacek Sieniawski.



Według jakich kryteriów są ustalane progi punktowe do stypendiów?

Progi oraz kwoty stypendiów zostały dobrane w taki sposób, aby kwota stypendiów Rektora wypłaconych w roku kalendarzowym 2020 nie była większa niż 60% łącznej kwoty stypendiów socjalnych, stypendiów Rektora i zapomóg. Osiągnięty został rezultat 59,9%. W poprzednich miesiącach wynik ten znacznie przekraczał 60%, z tego powodu w IV kwartale tego roku koniecznym było dokonanie korekty i zmniejszenie wysokość stypendiów Rektora, a co za tym idzie zwiększenie kwoty stypendiów socjalnych. W rezultacie w bieżącym kwartale stosunek przyjął 40,4%. Najpóźniej przy rozpatrywaniu wniosków o stypendium socjalne za semestr letni Uczelnia zamierza zaproponować Samorządowi modyfikację Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, tak aby w roku 2021 stosunek ten był stały i plasował się na poziomie ok. 60%.

Sprawa stypendiów została również obszernie wyjaśniona w piśmie skierowanym do Nas po interwencji komisji ds. Dydaktyki i Prawa – o szczegółach możecie dowiedzieć się TUTAJ.

Jaka będzie forma zajęć wychowania fizycznego w przyszłym (zdalnym) semestrze?

W przyszłym semestrze zajęcia z wychowania fizycznego będą prowadzone w formie teoretycznej, obejmując zagadnienia dotyczące sportu, wychowania fizycznego oraz rehabilitacji. Po każdych zajęciach teoretycznych studenci otrzymają rekomendacje na temat możliwych do wykonania ćwiczeń – głównie dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu przez platformę MS Teams, a po każdych pięciu zajęciach zostanie przeprowadzony test na e-portalu.


Czy są szanse, że wrócimy do zajęć na uczelni w przyszłym semestrze?

Zgodnie z komunikatem KRUE z dnia 2 grudnia 2020 r. w sprawie organizacji kształcenia w semestrze letnim w roku akademickim kształcenie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu w semestrze letnim w roku akademickim 2020/2021 będzie się odbywało w formie zdalnej. W drodze wyjątku na Uczelni mogą być prowadzone wybrane kategorie zajęć, w szczególności o charakterze praktycznym. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wyda odpowiednie zarządzenie, które doprecyzuje kwestie związane z prowadzeniem konkretnych zajęć oraz egzaminów.


W jaki sposób jest planowana organizacja zajęć laboratoryjnych?

Żadna z uczelni KRUWiO, w tym również Uniwersytet Ekonomiczne we Wrocławiu, nie wydała oświadczenia w tej sprawie. Jeżeli intensywność pandemii zacznie spadać, Władze Uczelni podejmą odpowiednią decyzję o wprowadzeniu stacjonarnych zajęć laboratoryjnych. Zostało nam przekazane, iż odpowiedź w tej sprawie będzie udzielona do połowy stycznia.

Jak wygląda aktualna sytuacja z wprowadzaniem mLegitymacji na naszej Uczelni?

Centrum Informatyki obecnie pracuje nad wprowadzeniem mLegitymacji do sytemu Uczelni. Sprawa jest bieżąco monitorowana przez Władze Uczelni. Szczegółowe informacje zostaną podane w najbliższym czasie.


Czy planowana jest zmiana godzin wejścia i opuszczania akademika?

Obecny stan epidemiologiczny w kraju nie pozwala na zrezygnowanie z wprowadzonych ograniczeń. Nie wystąpiły okoliczności, które mogłyby wpływać na możliwą rezygnację z ograniczonych godzin wejścia lub opuszczania akademika. Przypominamy, że wciąż obowiązuje zakaz opuszczania domów studenckich w godzinach 22:00 – 6:00 dnia następnego.


Czy opłaty dla studentów zaocznych zostaną pomniejszone ze względu na studia online?

Studia online nie stanowią powodu do obniżenia czesnego. Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby nauczanie zdalne spełniało oczekiwania studentów i swoim poziomem nie odbiegało od zajęć stacjonarnych.


Co oznacza nowy podział zajęć na połowy semestru?

Zajęcia, które mają wymiar 15 godzin i odbywają się co 2 tygodnie, będą teraz odbywać się co tydzień przez pół semestru. Nieformalnie już prowadzono taką praktykę i spotykało się to z pozytywnym odbiorem zarówno prowadzących, jak i studentów.


Co z praktykami w semestrze letnim?

W zarządzeniu (link) zostały ujęte 3 ścieżki zaliczania praktyk. Student ma możliwość realizacji praktyk w ramach jednej z trzech ścieżek organizacyjnych: Ścieżka 1 – Praktyka zawodowa realizowana w podmiocie ujętym w Bazie Organizatorów praktyk. Ścieżka 2 – Praktyka zawodowa realizowana w podmiocie nieujętym Bazie Organizatorów praktyk. Ścieżka 3 – Praktyka zawodowa zaliczana na podstawie udokumentowanej aktywności zawodowej lub społecznej. Zgodnie z prawem oraz programami studiów realizowanych na kierunkach, które rozpoczęły edukację do roku akademickiego 2019/2020 praktyki są obowiązkowe i muszą zostać odbyte. W skrajnych sytuacjach związanych z sytuacją epidemiologiczną będą wydawane zgody na przedłużenie praktyk do kolejnego semestru.


Czy istnieje możliwość zapisywania nagrań wykładów w MS Teams przez prowadzącego, aby uczestnicy studiów, którzy w danym dniu nie mogą pojawić się na zajęciach, mogli odsłuchać dany wykład później?

Możliwość nagrywania wykładów należy ustalać bezpośrednio z prowadzącym. Jest to związane z RODO i ochroną praw autorskich wykładowców, którzy mogą, ale nie muszą, zgodzić się na nagrywanie zajęć.


Czy jako student mogę mieć wykupiony dostęp przez Uczelnię do https://sip.lex.pl/? Wiem, że UE w Krakowie taki dostęp posiada.

Uczelnia oferuje dostęp do Systemu Informacji prawnej LEX Omega WOLTERS KLUWER w wersji Optimum na terenie uczelni za pośrednictwem sieci uczelnianej dla nieograniczonej liczby jednoczesnych użytkowników. Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu mogą korzystać z baz danych również poza siecią uczelnianą, poprzez serwer Proxy. Warunkiem uruchomienia dostępu jest posiadanie ważnego konta bibliotecznego, legitymacji doktoranckiej lub studenckiej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz poczty w domenie @ue.wroc.pl, a także odpowiednie skonfigurowanie serwera według instrukcji znajdującej się na stronie biblioteki. Pytania w sprawie dostępu do baz danych należy kierować na adres malgorzata.wecko@ue.wroc.pl


Strona internetowa Uczelni

Aktualnie trwają prace nad stworzeniem nowej strony internetowej Uczelni. Zostaną z niej usunięte wszystkie wewnętrzne informacje takie jak zarządzenia i komunikaty. Te informacje będą pojawiały się na wewnętrznych kanałach komunikacyjnych, które Uczelnia będzie rozbudowywać w najbliższym czasie. Władze zgodnie twierdzą, że strona internetowa, podobnie jak Fanpage powinny kształtować wizerunek Uczelni jako ośrodka nauki.


Przyszłość webinaru

Władze nie chcą się uchylać od odpowiedzi na pytania studentów, jednak uważają, że przez formułę pytanie/odpowiedź takie spotkania tracą sens.

„Liczymy na w pełni otwarty dialog między studentami a władzami Uczelni”, powiedział Bartłomiej Nita - Prorektor ds. Finansów i Rozwoju.

Ze strony Władz padła propozycja odłączenia webinaru od pytań i przekazywanie ich w formie pisemnej. Webinar miałby się odbywać na zasadzie krótkiego streszczania co dzieje się aktualnie na Uczelni, Rektor zaproponował również aby webinary odbywały się raz na pół roku lub raz w roku.

Najbliższy webinar odbędzie się w styczniu. Władze poruszą na nim m.in. kwestie związane z trwającymi na kapusie inwestycjami oraz tematem stypendiów.

Po webinarze pojawi się ankieta, w której studenci będą mogli zadawać swoje pytania, a władze odpowiedzą na nie w formie pisemnej.



Niestety, ze względu na ograniczenie czasowe naszego spotkania, nie mogliśmy poruszyć wszystkich otrzymanych od Was tematów. Wystosowaliśmy jednak zapytania mailowe, po uzyskaniu odpowiedzi niezwłocznie uzupełnimy zawarte w artykule informacje.

957 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page