top of page

ABC Studenta - egzaminy i zaliczenia

Cześć Studenci!


Sesja już za rogiem, dlatego przygotowaliśmy dla Was skrót najważniejszych reguł i zasad związanych z sesją!


· Terminy egzaminów w sesji podstawowej i poprawkowej ustala prowadzący przedmiot, a zatwierdza Dziekan ds. Studenckich. Terminy te powinny być podane do wiadomości studentów najpóźniej miesiąc przed rozpoczęciem sesji.


· Zaliczenia w terminie podstawowym odbywają się w okresie trwania zajęć, a egzaminy w okresie sesji egzaminacyjnej. Zaliczenia poprawkowe odbywają się do końca podstawowej sesji egzaminacyjnej.


· Na studiach stacjonarnych odstęp między egzaminami w terminie podstawowym musi wynosić przynajmniej 2 dni kalendarzowe, natomiast na studiach niestacjonarnych oraz w sesji poprawkowej na każdej formie studiów, w jednym dniu może odbywać się jeden egzamin.


· Egzaminy i zaliczenia dla studentów studiów niestacjonarnych odbywają się w soboty i niedziele.


· O przeprowadzeniu zaliczenia lub egzaminu w innym terminie może postanowić Dziekan ds. Studenckich, w szczególności na jednomyślny wniosek studentów i nauczyciela akademickiego.


· Student przystępuje do zaliczeń i egzaminów w ustalonych terminach. Dziekan ds. Studenckich może, na uzasadnioną prośbę studenta, wyrazić zgodę na przystąpienie do zaliczeń i egzaminów w terminie innym niż ustalone, lecz nie późniejszym niż 8 marca w semestrze zimowym i 28 września w semestrze letnim.


· Student może być zobowiązany do napisania egzaminów z maksymalnie czterech przedmiotów w semestrze.


· Student ze szczególnymi potrzebami, w tym student z niepełnosprawnością, ma prawo do zaliczenia zajęć w trybie indywidualnym. Wniosek o zaliczenie zajęć w trybie indywidualnym składa się bezpośrednio prowadzącemu lub w Dziekanacie. Rozstrzygnięć w sprawach spornych dokonuje Dziekan ds. Studenckich.

WAŻNE: O tę sprawę student musi zadbać samodzielnie. Warto o tym pamiętać i sprawdzać, zanim podejmie się próbę rozstrzygania sporu za pośrednictwem Dziekan.


· W razie uzyskania z przedmiotu w terminie podstawowym niedostatecznej oceny łącznej, student ma prawo do terminu poprawkowego. W terminie poprawkowym nie można poprawiać ocen pozytywnych. Dziekan ds. Studenckich, po zasięgnięciu opinii prowadzącego zajęcia, może postanowić, że prawo do zaliczenia poprawkowego nie przysługuje, jeśli przyczyną braku zaliczenia była nieobecność studenta na laboratoriach, na zajęciach z wychowania fizycznego lub na innych formach zajęć prowadzonych metodami aktywizującymi, których nie można uzupełnić w innym terminie, a o braku możliwości takiego uzupełnienia poinformowano studentów na pierwszych zajęciach.



Egzamin – co i jak?


W skrócie: Student podchodzi do egzaminu w sesji podstawowej w sytuacji, gdy zaliczył ćwiczenia oraz laboratoria. Jeśli nie uda zaliczyć się egzaminu w pierwszym terminie bądź uzyskać zaliczenia ćwiczeń/laboratoriów w pierwszym terminie– nic strasznego, w sesji poprawkowej jest drugi. Niektórzy prowadzący dają możliwość zaliczenia ćwiczeń i wykładu naraz w sesji poprawkowej.


· Warunkiem dopuszczenia do egzaminu z przedmiotu jest uzyskanie zaliczenia ćwiczeń i innych form zajęć z tego przedmiotu, przewidzianych w programie studiów.


· Niezaliczenie w terminie podstawowym ćwiczeń i innych form zajęć, do przedmiotu objętego egzaminem, skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu w sesji podstawowej.


· Student może pisać egzaminy (w tym poprawkowe) przed sesją egzaminacyjną, jeżeli egzaminator wyrazi na to zgodę.


· W razie uzyskania na egzaminie (w terminie podstawowym) oceny niedostatecznej student ma prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego z każdego przedmiotu, przy czym na egzaminie poprawkowym nie można poprawiać ocen pozytywnych. O uzyskaniu oceny niedostatecznej student powinien zostać poinformowany niezwłocznie, jednak nie później niż trzy dni przed wyznaczonym terminem poprawkowym.


· Za nieusprawiedliwione nieprzystąpienie do egzaminu w ustalonych terminach student otrzymuje ocenę niedostateczną.

To warto wiedzieć! – Wyjątkowe sytuacje (zaliczenie i egzamin komisyjny)

Jeśli ma się wątpliwości co do SRAWIEDLIWEGO ocenienia pracy można złożyć do dziekanatu wniosek o egzamin komisyjny i niezależna komisja przeprowadza egzamin. Jest to rzadka sytuacja i wnioskując o egzamin komisyjny trzeba mieć dobre argumenty, ale dobrze jest wiedzieć, że ma się taką możliwość.


· W razie uzyskania w terminie podstawowym lub poprawkowym oceny uważanej za niesłuszną student może złożyć do Dziekana ds. Studenckich prośbę wraz z uzasadnieniem o zgodę na przystąpienie do zaliczenia lub egzaminu komisyjnego.


· Podanie o zaliczenie lub egzamin komisyjny musi być złożone w ciągu 2 dni roboczych od daty ogłoszenia wyników zaliczenia/egzaminu. Decyzja odmowna wymaga uzasadnienia.


· Zaliczenie/egzamin musi się odbyć w ciągu 7 dni roboczych od daty ogłoszenia wyników poprzedniego zaliczenia/egzaminu. Ocena wystawiona przez komisję jest ostateczna i zastępuje ocenę kwestionowaną nawet, jeśli pierwsza ocena była pozytywna, a ocena komisji jest niedostateczna. Egzamin komisyjny powinien być przeprowadzony w formie ustnej, a w uzasadnionych przypadkach pisemno-ustnej.


· Dziekan ds. Studenckich nie może odmówić komisyjnego sprawdzenia wiedzy i umiejętności, jeśli podanie zostanie złożone po ogłoszeniu wyników w terminie podstawowym, bez przystąpienia do zaliczenia poprawkowego, a prawa do zaliczenia poprawkowego nie utracono według przepisu § 15 ust. 6. Regulaminu Studiów.


· Student, który na egzaminie komisyjnym lub zaliczeniu komisyjnym uzyskał ocenę niedostateczną, traci możliwość kontynuowania studiów w kolejnym semestrze. Na pisemny wniosek studenta dziekan może wyrazić zgodę na powtarzanie semestru, czyli zaliczanie przedmiotu/przedmiotów, z którego/których otrzymał ocenę niedostateczną.

Zaliczenie komisyjne odbywa się przed komisją powołaną przez Dziekana ds. Studenckich. Komisja składa się, z co najmniej trzech osób. Przewodniczy jej nauczyciel akademicki ze stopniem naukowym lub tytułem naukowym (nie dotyczy zaliczenia z języka obcego). Nauczyciel akademicki, który przeprowadzał zaliczenie (w terminie podstawowym lub poprawkowym) uczestniczy w posiedzeniu komisji w charakterze obserwatora. W zaliczeniu komisyjnym na wniosek studenta może uczestniczyć dodatkowy obserwator.

Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją powołaną przez Dziekana ds. Studenckich/Dziekana Filii. Komisja składa się z: a) przewodniczącego, tj. Dziekana ds. Studenckich/Dziekana Filii albo Prodziekana ds. Studenckich/ Prodziekana Filii albo nauczyciela akademickiego, co najmniej ze stopniem doktora habilitowanego, b) dwóch egzaminatorów z zakresu przedmiotu objętego egzaminem lub przedmiotu pokrewnego. Nauczyciel akademicki, który przeprowadzał egzamin (w terminie podstawowym lub poprawkowym) uczestniczy w posiedzeniu komisji w charakterze obserwatora. W egzaminie komisyjnym na wniosek studenta może uczestniczyć dodatkowy obserwator.


Jeśli nie odnalazłaś/-eś tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie zerknij do sekcji FAQ, lub skontaktuj się z naszymi dydaktycznymi ekspertami poprzez nasz fanpage na Facebooku.

Życzymy powodzenia w sesji!


1695 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page