top of page

Jak ubiegać się o warunek? – Czyli wszystko o wpisie warunkowym

Zaktualizowano: 7 mar 2021

Do końca egzaminu poprawkowego pozostało dziesięć minut. Z prędkością światła zakreślasz kolejne odpowiedzi, mając nadzieję, że tym razem się uda. Przecież godzinami siedziałeś nad notatkami, czytałeś prezentacje, nawet zaglądałeś do książki. Na nogach trzymają Cię jedynie trzy kawy i godzina drzemki po między slajdami 145 a 146, niezaliczenie drugiego terminu nie wchodzi w grę! Ostatnia minuta, ostatnie pytanie, szybkie zerknięcie na udzielone odpowiedzi i koniec. Dumnym krokiem wychodzisz z sali wykładowej bądź z uśmiechem wyłączasz komputer. Musiało się udać! Nazajutrz przychodzą wyniki… niedostateczny. I co teraz? Otóż na to pytanie jest bardzo prosta odpowiedź: warunek. Jak się o niego ubiegać? Ile kosztuje? Kiedy można składać podanie? Już wyjaśniamy!



Czym właściwie jest warunek?

Niezaliczenie egzaminu nie oznacza zakończenia kariery studenckiej. Gdy w USOSie pojawi się mało chwalebne, czerwone 2.0 możemy sięgnąć po wpis warunkowy. Jest to nic innego jak zezwolenie na kontynuowanie nauki w kolejnym semestrze przy deficycie punktów ECTS. Niesie on ze sobą konieczność powtarzania niezaliczonego przedmiotu lub jedynie jego części.



Komu przysługuje warunek?

O zaliczenie warunkowe może ubiegać się każdy, komu nie udało się zdać wszystkich egzaminów w sesji poprawkowej, jednak samo złożenie podania nie jest wystarczające, by spokojnie zapomnieć o sprawie i przygotowywać się na nadchodzącą powtórkę. Przede wszystkim musisz pamiętać, że:

  • Dziekan ds. studenckich rozpatruje każdy wniosek indywidualnie.

  • W dniu składania podania możesz mieć niezaliczone maksymalnie trzy przedmioty, których suma punktów ECTS nie przekracza 25. Co istotne, dotyczy to również przedmiotów z poprzednich semestrów, jeżeli składałeś już podania o wpis warunkowy i jeszcze ich nie zaliczyłeś.

  • Dany przedmiot lub jego część możesz powtarzać jedynie dwa razy.

Są też dobre wieści! W trakcie oczekiwania na ponowne zaliczenie danego przedmiotu nie tracisz statusu studenta.



Cena wpisu warunkowego, terminy i formy opłat

W razie ponownego podejścia do przedmiotu, bądź jego części, musisz uiścić opłatę. Jej wysokość ustala Rektor Uczelni, znajdziesz ją w Umowie o świadczeniu usług edukacyjnych, którą podpisywałeś zaraz po rozpoczęciu pierwszego semestru. Obecnie wynosi ona 600 zł za każdy przedmiot i powinieneś uregulować ją w terminie do 15 października, jeśli wpis warunkowy dotyczy semestru zimowego lub do 28 lutego za semestr letni. Ewentualnie w ciągu 5 dni od otrzymania decyzji.


Kwota jest już znana, terminy opłat również, pozostaje jedynie kwestia, gdzie należy przelać sumę. Naturalnie, na Indywidualne Konto Rozliczeniowe (IKR). Jest to odrębne dla każdego studenta konto, którego numer wygenerujesz za pomocą systemu USOSweb lub korzystając z generatora numeru konta. Dniem wpłaty jest dzień wpłynięcia środków na IRK.



Jak ubiegać się o warunek?

O wpis warunkowy możesz ubiegać się po ostatnim zaliczeniu bądź egzaminie, gdy wszystkie twoje oceny widnieją już w systemie USOS. Pytanie tylko, skąd wziąć podanie? Wystarczy, że zalogujesz się do systemu USOS i w zakładce „dla studentów” odnajdziesz kategorie „podania”, następnie klikniesz „złóż nowe podanie” i z wymienionych wybierzesz „Podanie o warunkowe zaliczenie semestru”. Wypełnij je według podanych tam zaleceń, w razie wątpliwości zajrzyj do zakładki pomoc lub skontaktuj się z Dziekanatem.



Kiedy będziesz powtarzał przedmioty z warunku?

Możesz zarówno złożyć podanie i uiścić wymaganą opłatę w terminie, jednak brak świadomości, kiedy konkretnie przyjdzie Ci ponownie stawić czoło niezaliczonemu przedmiotowi, może zniweczyć skrzętnie uknuty plan zdobycia dyplomu. Kiedy zatem będziesz odrabiał zajęcia?


Termin, w którym będziesz powtarzał dany przedmiot bądź jego część jest zawsze ustalany przez Dziekana ds. studenckich i przekazywany wraz ze zgodą na wpis warunkowy. Każdy niezaliczony przedmiot powinieneś odrobić w kolejnym semestrze, jednak nie zawsze organizacja studiów pozwala na takie rozwiązanie, wówczas oczekiwana powtórka ma miejsce w ciągu dwóch kolejnych semestrów.



Masz pytania, na które nie znalazłeś tutaj odpowiedzi? Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!


 

Źródła:

Uczelniany Regulamin Studiów [online]; Wrocław; 23.04.2020 r. [dostęp: 2.01.2021 r.]; Dostępny w Internecie: <https://www.ue.wroc.pl/p/dla_pracownikow/uchwaly_senatu_2020/52.pdf>


Zarządzenie nr 37/2019 Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; Wrocław; 7.06.2019 r. [dostęp 2.01.2021 r.]; Dostępne w Internecie: <https://www.ue.wroc.pl/p/dla_pracownikow/zarzadzenia_pisma_okolne_rektora2019/zr_37_2019.pdf>


Element grafiki: <https://pl.freepik.com/wektory/biznes> Plik wektorowy utworzone przez pch.vector

4248 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page